Korbel Janusz, dr


Pan Janusz Korbel pod jednym z białowieskich dębów na terenie rezerwatu ścisłego

Z wykształcenia jest dr inż.arch., ale od dawna nie wykonuje tego zawodu. Jest prezesem Towarzystwa Ochrony Krajobrazu , i od lat jest zaangażowany w kampanie dla ochrony przyrody (ostatnio światowa akcja BISON - Bialowieza International Solidarity Network), która zaowocowała powołaniem zespołu Prezydenta RP ds. ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Puszczy, wcześniej założył Pracownie Architektury Żywej i Pracownie na Rzecz Wszystkich Istot oraz miesięcznik "Dzikie Zycie".  Jeden z głównych inicjatorów akcji "Pień pod Sejmem RP" , która miała na celu zwrócenie  uwagi opinii publicznej w kraju i za granicą oraz polityków na potrzebę powiększenia parku narodowego i lepszej ochrony całej Puszczy Białowieskiej.

    Poza tym jest dziennikarzem - pisuje do wielu wydawnictw m.in.: "Czasopisu" - białoruskiego pisma społeczno-kulturalnego,literackiej "Latarni Morskiej" z Pomorza.Jest autorem książek: "Architektura żywa", "W obronie ziemi", "Uwagi na temat prowadzenia warsztatów", "Ekozofia urbanistyki", "Człowiek i las" oraz kilkudziesięciu publikacji w drukach zwartych i ponad 100 artykułów i esejów.

         Został wyróżniony m.in.: nagrodą Towarzystwa Urbanistów Polskich za najlepszą pracę dyplomową z projektowania urbanistycznego, planowania przestrzennego dla promotora pracy, 1988; nagrodą Environmental Partnership for Central and Eastern Europe za projekt edukacji ekologicznej realizowany przez Stację Edukacji Ekologicznej w Dolinie Wapienicy, 1991; Innovators for the Public - przyjęcie do grona Leading Public Enterpreneurs i dożywotnie członkostwo "Ashoka", 1997; Ekologiczną Nagrodą Bayera, 1999; nagrodą "Za wybitne zasługi dla środowiska przyrodniczego województwa śląskiego" Fundacji Silesia i redakcji Trybuny Sląskiej, 2000; a w 2005 roku nagrodą im. Alfreda Lityńskiego w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego.Od 7 lat mieszka w Puszczy Białowieskiej.(oprac. Tomasz Niechoda, zuberek1969@wp.pl)

HASŁA POWIĄZANE:

Galeria białowieska - Janusz Korbel

ARTYKUŁ:

"Puszcza Białowieska - ostatnia pierwotna wyspa na morzu inwestycji" - Janusz Korbel (artykuł opublikowany w niemieckiej prasie)

LINKI:

Janusz Korbel - nota biograficzna w Wikiedii

Recenzja książki Pana Andrzeja Korbela "Człowiek i las" ("Dzikie Życie" 12,1 2005/2006)

Galeria zdjęć autorstwa Pana Janusza Korbela (strona internetowa Białowieskiego Parku Narodowego)

"Czasopis" - białoruskie pismo społeczno-kulturalne (można w nim przeczytać wiele artykułów autorstwa Pana Janusza Korbela)

Strona internetowa -"Drzewa z Białowieskiego Parku Narodowego"

 VIDEO:

" Nie wolno wycinać starych drzew" -film o potrzebie ochrony Puszczy Białowieskiej (jednym z twórców jest Pan Janusz Korbel")

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda