Jesion - puszczański rekordzista (Białowieski Park Narodowy)


Jesion w całej okazałości - widok od północy (2009r.)
obwód pnia na wys.130cm (2009r.) 408cm
wysokość drzewa 44.4m
wysokość kolumny pnia do pierwszej gałęzi 16-17m
całkowita wysokość kolumny pnia 29-30m
Prawdopodobnie najwyższe drzewo liściaste w Polsce

Najwyższe znane mi drzewo liściaste nie tylko z terenu Białowieskiego Parku Narodowego ale także całej Puszczy Białowieskiej. Wyższe o jakieś 4-5 metrów od najsłynniejszego jesionu  - tzw. Jesionu Kolumnowego rosnącego  w BPN przy "Drodze Objazdowej". Mój pomiar wskazuje, że wysokość drzewa oscyluje  między 44.8 metra (pomiar dalmierzem laserowym). W bezpośredniej bliskość tego drzewa rośnie grupa strzelistych świerków, których wysokość dochodzi do 48 metrów, a nasz jesion naprawdę  niewiele im  ustępuje wysokością 

  Możliwe, że jest on nie tylko najwyższym drzewem liściastym w Puszczy Białowieskiej ale także prawdopodobnie  w całej Polsce. Z dostępnych źródeł wynika, że podobną wysokość z drzew rosnących na terytorium Polski ma tylko topola czarna rosnąca na Bielanach w Warszawie (podawana jej wysokość waha się od 43 do 45m). Jednak przed rokiem drzewo to utraciło wierzchołek!!!

  Nasz jesion  ma ładną kol
umnę pnia - nieco pochyloną na poł.-zach. Zwartą koronę z konarami mocno skierowanymi do góry. Obwód pnia na wys. piersi 408cm. Żytowność drzewa dobra. (2008r.)

 Obok rośnie jeszcze jeden jesion o imponujących rozmiarach: wys.41-42m, obwód pnia:412cm (2008r.)(oprac.Tomasz Niechoda, zuberek1969@wp.pl)

 

HASŁA POWIĄZANE:

Najpotężniejsze jesiony (Puszcza Białowieska)

LINKI:

Strona internetowa - "Drzewa Białowieskiego Parku Narodowego"

 

 

 

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda