Dąbrowa w Budach (Budy) 

Dąbrowa widok od szosy biegnącej
przez wieś Budy (2006r.)
Warto zobaczyć:
Dąbrowa w Bucha-największa glaleria
(autor: Krzysztof Parzych)

Grupa kilkunastu dębów rosnących na skraju polany wsi Budy - jedna z najpiękniejszych i największych dąbrów Puszczy Białowieskiej.

   Byłem po raz pierwszy przy tej dąbrowie w 1984 roku ,ale już zupełnie nie pamiętam czy w owym czasie zmierzyłem obwód pnia choć jednego z dębów tam rosnących. Potem jeszcze wielokrotnie odwiedzałem to miejsce, ale dopiero w 2005 roku dokładnie zmierzyłem obwód wszystkich dębów. W odróżnieniu od dębów rosnących w „Starej Białowieży” drzewa tej dąbrowy są znacznie bardziej strzeliste i mają dużo ładniejsza strzałę pnia.

   Wymiary dębów tej dąbrowy: wysokość od 32 do 38 metrów, obwód pnia od 370 do 602cm (2005r.). Najpotężniejszy dąb z tej dąbrowy - "Strażnik wsi Budy  - jest jednocześnie jednym z najpotężniejszych drzew w Puszczy. Jego wiek w przybliżeniu można szacować na 400-450 lat

   Na terenie dąbrowy miejsce ogniskowe i kilka zadaszeń. Niegdyś było to jedno z najbardziej znanych miejsc ogniskowych w Puszczy Białowieskiej, jednak obecnie lata swojej świetności ma już dawno za sobą. Zadaszenia są już mocno naruszone przez ząb czasu.

   Szczególnie efektownie dąbrowa ta wygląda z szosy przebiegającej przez pobliską wieś Budy.

   W pobliżu dąbrowy – w lesie, rośnie „Świerk kandelabrowy” - drzewo o bardzo ciekawym pokroju, a nieco dalej potężny dąb z zachowaną jedynie połową pnia - druga połowa pnia prawdopodobnie wypróchniała, a dzieła zniszczenia dopełniły pioruny! Co ciekawe – już na początku lat 90-tych stan pnia tego dębu był równie zły i już wtedy byłem przekonany, że drzewo niedługo powinno uschnąć. Nic jednak takiego się nie wydarzyło – po blisko 20 latach drzewo nadal jest żywe.(oprac. Tomasz Niechoda, zuberek1969@wp.pl, zdjęcia: Stormbringer)

 

 

ARTYKUŁY:

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.I Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2007)

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.II Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2008)

LINKI:

Strona internetowa - "Dęby z Puszczy Białowieskiej"

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak