Brama wjazdowa do Parku Pałacowego (Białowieża)


Brama wjazdowa do Parku Pałacowego - widok od strony ul.Waszkiewicza (2006r.)
wystawiona: lata 30-te XXw.
Park Pałacowy (mapa interaktywna)

Bramę wjazdową do Parku Pałacowego w Białowieży (od strony wschodniej) wystawiono w latach 30-tych XX wieku. Wykonawcą jej był, według jednej wersji – cieśla Stasiuk z Zastawy, według drugiej – cieśla Paweł Siemieniuk, także z Zastawy; niewykluczone, że bramę stawiali obaj cieśle razem.

    W latach 50-tych brama poddana została kapitalnemu remontowi, który wykonał Jan Androsiuk ze Stoczka. W połowie 1990 roku wymianę starej bramy na nową przeprowadził, przy pomocy swego syna Piotra, stolarz z Tropinki - Aleksy Filipczuk. Nowa brama wykonana została na wzór starej. Zmieniono jedynie ciężkie i okazałe wrota na mniejsze i znacznie lżejsze. Rzeźbę głowy żubra, umieszczoną na bramie, wykonał nieżyjący już rzeźbiarz Sergiusz Dowbysz z Zastawy. Poprzednia brama także była ozdobiona rzeźbą głowy żubra – jej wykonawca to Aleksander Gigol, nieżyjący już rzeźbiarz z Zastawy. Kolejny remont brama przeszła na przełomie września i października 2010 r.; wymieniono wówczas całkowicie pokrycie dachowe.

     Brama do Parku Pałacowego jest swoistą wizytówką Białowieży. Często widzi się grupy wycieczkowe i pojedynczych turystów wykonujących na jej tle pamiątkowe zdjęcia. Bramę bardzo często można spotkać na widokówkach. Migawki z nią pojawiają się niemal w każdym reportażu telewizyjnym z Białowieży. Bramę chętnie uwieczniają też na swych płótnach artyści malarze. (oprac. Piotr Bajko)

 


 

 

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak