Sosna kolumnowa


Ładny, kolumnowy pień drzewa  - widok od północy (2008r.)
obwód pnia na wys.130cm (2008r.) 351cm
wysokość drzewa 32-35m
wykiełkowało XVIIIw.

Najpotężniejsza znana mi sosna w poł.-wsch. części Puszczy Białowieskiej o ładnym kolumnowym pniu i dużej koronie, w której wyróżnia się potężny konar sterczący na poł.-wsch.

   Zwróciłem na nią uwagę już w latach 90-tych. Wtedy jeszcze koncentrowałem się na dębach,

a pomimo tego już wtedy wydała mi się drzewem godnym uwagi. Szczególnie fajnie wygląda jej kolumna pnia słusznej średnicy.

   Wydaje mi się, że drzewo , jak na sosnę,  nie jest zbyt stare i jego wiek można z grubsza oceniać na 200-250 latek – ale tego tylko się domyślam. Jedno jest pewne: drzewo jest w bardzo dobrej kondycji i przeczy doświadczeniu, że białowieskie sosny o obwodzie ponad 340 cm są to drzewa, które powoli zbliżają się do kresu swojej ziemskiej egzystencji. Może się tylko domyślać, że za jej pokaźne rozmiary odpowiada nie sedziwy wiek a  głównie dobre warunki siedliskowe ,w których drzewo rośnie i być może też potężny konar w koronie, który znacznie zmienił  jego środek ciężkości , co spowodowało znaczniejszą rozbudowa pnia - zapewne głównie w jego dolnej partii.

    Drzewo rośnie w sąsiedztwie innych potężnych sosen. Obok niej rośnie tzw. „Sosna Dubeltowa” i   inna sosna o obwodzie ponad 300cm, a trochę dalej „Sosna Zwycięstwa”. W ogóle w tym miejscu drzewostan jest niezwykle dorodny.(oprac.Tomasz Niechoda, zuberek1969@wp.pl)

 

 

 

 

ARTYKUŁY:

"Sosny niebotyczne" cz.I Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 2/2008)

"Sosny niebotyczne" cz.II Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 3/2008)

Najsłuszniejsze drzewo – historia sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.) w Puszczy Białowieskiej do końca XVIII stulecia (Tomasz Samojlik)

  

LINK:

Strona internetowa - "Drzewa Białowieskiego Parku Narodowego"

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda