Świerk Gigant (Białowieski Park Narodowy)


Podstawa pnia - widok od północy (2007r.)
obwód pnia na wys.130cm (2007r.) 361cm
wysokość drzewa 48.6m
wykiełkował XIXw.
 

Jeden z najpotężniejszych świerków nie tylko z terenu Białowieskiego Parku Narodowego, ale całej polskiej części Puszczy. Myślę, że nawet potężniejszy od najsłynniejszego świerka Parku Narodowego rosnącego niegdyś przy głównej ścieżce turystycznej. Według mojego pomiaru drzew ma 48.6 metrów wys., a obwód jego pnia na wys. 130cm wynosi 361 cm(2007r.)  

   Drzewo ma ładną kolumnę pnia i ładną symetryczną koronę.  Osadzenie pnia w gruncie efektowne bez zbędnych narośli i spuchnięć, które często u niektórych świerków nadają ich pniom nieco beczkowaty wygląd. Kora na pniu pełna - bez żadnych ubytków.  

   Drzewo rośnie w dobrze zachowanym fragmencie lasu świeżego z dużym udziałem drzew o wymiarach pomnikowych. W odległości 80 metrów rośnie przepiękny dąb spełniający kryteria Klasycznego Dębu Białowieskiego oraz grupa potężnych świerków, które wysokością niewiele ustępują naszemu świerkowi.

   Być może kiedyś wyższymi świerkami były od niego jedynie: świerk rosnący przy głównej szosie łączącej Hajnówkę z Białowieżą (drzewo to uschło już dawno temu) oraz świerk rosnący w pobliżu "Drogi Olemburskiej", który jednak przed kilkunastu  laty stracił  dużą część wierzchołka. (oprac.Tomasz Niechoda, zuberek1969@wp.pl)

 

 

 

  

 

HASŁA POWIĄZANE:

Najpotężniejsze świerki (Puszcza Białowieska)


LINKI:

Strona internetowa - "Drzewa Białowieskiego Parku Narodowego"

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda