Krzyże ekumeniczne z Olchówki (Olchówka)


Moment ustawienia krzyży ekumenicznych w Olchówce (2005r.)
postawione 2005r.

Trwała kolejna sucha wiosna. Od tygodni żar lał się z nieba, schły łąki, ogrody, nie wschodziły posadzone kartofle, marniały zboża. Las trzeszczał – pod nogami chrzęściły suche krzewinki , ani śladu wody w olsach i rowach.

   I wtedy pomyśleliśmy o modlitwie o deszcz. Od wieków żywa była w Polsce tradycja procesji, w czasie których  kapłani święcili pola, łąki, uprawy – modląc się z wiernymi o słońce i deszcz – o pogodę zapewniającą dobre plony.
 
   Mieszkaliśmy drugi rok w Olchówce – i w okresie Bożego Narodzenia przyjmowaliśmy w naszym domu kolejno – katolickiego księdza przychodzącego po kolędzie, a dwa tygodnie później   batiuszkę odwiedzającego nas z matuszką i grupą kobiet pięknie śpiewających prawosławne kolędy.
I wtedy właśnie zaczęliśmy z księżmi obu wyznań – rozmawiać o przywróceniu tradycji święcenia pól , zagród, domostw. Tak narodził się pomysł Święta Wsi Olchówka .
 
   Ustalono termin dostosowany do kalendarza świąt i uroczystości parafialnych zarówno katolickich jak i prawosławnych  . Została nim pierwsza niedziela czerwca.
 
    Pierwsza procesja prowadzona przez batiuszkę Aleksandra Surela z parafii prawosławnej
w Narewce i proboszcza parafii rzymsko – katolickiej w Narewce - księdza Wojciecha Kraśnickiego ,  przeszła przez Olchówkę w pierwszą niedzielę czerwca 2004 r.    Mieszkańcy ustawili cztery ołtarze – jeden na początku wsi, dwa w środku - i ostatni na końcu wioski.  Wśród kilku ostatnich domów w Olchówce - dwa zamieszkałe są przez katolików .W jednej z tych rodzin mąż jest katolikiem , żona - prawosławna.
 
   Dlatego na ostatnim ołtarzu  stały obok siebie : dwa krzyże katolicki i prawosławny a w pomiędzy nimi  ikona Bożej Materii.
 
   W następnym - 2005 roku – mieszkańcy Olchówki postawili na końcu wsi dwa stojące obok siebie dębowe krzyże – katolicki i prawosławny - zespolone jednym, wspólnym ramieniem.
Biegnie na nim napis – ISOS CHRISTOS
 
   Zaprojektował go Tadeusz Krzyżański – krakowianin, który przeniósł się do Olchówki, powodowany wyłącznie sentymentem do urody tej ziemi i ludzi tu mieszkających.
 
   Drewno na krzyże sprezentowało Olchówce Nadleśnictwo Browsk.
 
   Miejscowi gospodarze własną pracą i trudem   – przemienili puszczańskie dęby w krzyże.
 
  I tak od 5 lat w pierwszą czerwcową niedzielę wśród świętych obrazów i chorągwi – płynie przez Olchówkę procesja koncelebrowana przez duchownych prawosławnych i katolickich z obu parafii w Narewce. Mieszają się słowa modlitw i nuty pieśni , kapłani nie żałują wody święconej – obficie   kropiąc głowy wiernych , domy, zagrody , pola, sady….
 
   A po procesji – mieszkańcy wsi , ich rodziny, zaproszeni goście spotykają się przy biesiadnym stole w budynku starej szkoły – ucztują i śpiewają do białego rana. (oprac. Barbara  Babińska-Krzyżańska)                       
                                                                  

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda