Walencik Jan


Pan Jan Walencik  - reżyser, scenarzysta i operator od lat związany z Puszczą Białowieską

Urodził się 26 stycznia 1955 roku w Kazimierzu Dolnym. Od 1985 roku pracuje dla Telewizji Polskiej jako scenarzysta, reżyser i operator filmów przyrodniczych.

   Wspólnie z żoną Bożeną,także zaangażowaną w obronę Puszczy Białowieskiej, zrealizowali 15 krótkich form filmowych i 37 filmów dokumentalnych  o polskiej przyrodzie, z których cześć była wielokrotnie nagradzana na festiwalach krajowych i zagranicznych.

   W latach 1985-86 w TV w programie "Zwierzyniec" prowadził swoje okienko "Fotograficzny Zwierzyniec". Od tamtego czasu prawie nie pokazywał zdjęć publicznie.

   Chociaż skupił się głównie na filmowaniu, to wciąż fotografował. Autor moim zdaniem najlepszego filmu o Puszczy Białowieskiej pt."Tętno Pierwotnej Puszczy" i najleszego albumu fotograficznego o tym samym tytule, a także najlepszego zdjęcia ukazującego w sposób niepowtarzalny  piękno tego lasu. Obecnie pracuje nad filmem „SAGA PRASTAREJ PUSZCZY”   opowiadającym , podobnie jak "Tętno...", o Puszczy Bialowieskiej i jej mieszkańcach(oprac. Tomasz Niechoda, zuberek1969@wp.pl)

 

ARTYKUŁ:

"Saga Prastarej Puszczy" - rozmowa z Państwem Bożeną i Janem Walencikami (E.Laprus "Głos Białowieży" 4/2008)

 

 

 LINKI:

Filmografia Pana Jana Walencika

Strona internetowa zawierająca informacje o najnowszym filmie Pana Jana Walencika ("SAGA PRASTAREJ PUSZCZY")

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda