Czeremszyna (zespół folkowy)


Zespół "Czeremszyna" podczas koncertu
powstał 1993r.
plik dźwiękowy:

Zespół "Czeremszyna" powstał w Czeremsze w listopadzie 1993 roku z inicjatywy Barbary Kuzub-Samosiuk.Czeremcha to niewielka miejscowość na południowym obrzeżu Puszczy Białowieskiej.

    Od roku 2004 zespół angażuje się w kampanię dla powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego i dla większej ochrony Puszczy. W 2004 roku wystąpił w Białowieży razem z białoruskim artystą Todarem (Zmicierem Wajciuszkiewiczem) z koncertem „Dla Puszczy i Ludzi” zorganizowanym przez Towarzystwo Ochrony Krajobrazu. Koncert był niekomercyjnym prezentem w podziękowaniu mieszkańcom regionu, którzy podpisali się pod petycją TOK o lepszą ochronę Puszczy Białowieskiej.

   W następnych latach zespół dedykował Puszczy Białowieskiej swoje koncerty na folkowych spotkaniach „Z wiejskiego podwórza”, jakie co roku mają miejsce w Czeremsze. Zespół występował też w tej intencji w TVP. Czeremszyna śpiewa piosenki w kilku językach i lokalnej gwarze pogranicza kultur /polskiej, białoruskiej, ukraińskiej/. Zespół inspirowany folklorem aranżuje tradycyjną muzykę na wiele instrumentów m.in. akordeon, skrzypce, gitarę, mandolinę, sopiłki (rodzaj fletu ukraińskiego), bębny oraz bas-bałałajkę.

   Zespół wydał kilka płyt, a w roku 2008 obchodził swoje 15-lecie. Z tej okazji rozmowa z członkami zespołu ukazała się w Czasopisie nr 12/2008. (oprac. Janusz Korbel)

 

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda