Harcerska Górka (uroczysko)


Najwyżej położona cześć uroczyska - w tym miejscu niegdyś stała brzoza, na której podobno powiesiło się dwóch hajnowskich szewców (2008r.)
lokalizacja oddz. 355
Uroczyska i miejsca historyczne (Hajnówka)

Uroczysko położne na wys. ok 165m n.p.m. na skraju Puszczy Białowieskiej, w pobliżu Hajnówki. Główna droga prowadząca na „Harcerską Górkę” rozpoczyna swój bieg przy cmentarzu katolickim, a potem przechodzi obok stadionu leśnego.

Nazwa uroczyska wzięła się najprawdopodobniej stąd, że kiedyś mieli tu swoje miejsce ogniskowe harcerze.

Związane są także z tym miejscem pewne opowieści, które można już potraktować jako swego rodzaju hajnowskie legendy. Jedna z nich mówi, że na górce popełniła samobójstwo para harcerzy (jak para to pewnie z miłości – czy to nie romantyczne? , a może kuriozalnie niedorzeczne?). Druga natomiast także tragiczna mówi, że tuż po II wojnie światowej właśnie w tym miejscu , na mocno pochylonej brzozie powiesiło się dwóch hajnowskich szewców. Podobno na tej brzozie jeszcze przez długi czas była wyryta notka informująca o tym tragicznym wydarzeniu i jego dacie.Z dzieciństwa (pocz. lat 80-tych) pamiętam jeszcze pień tej brzozy i moje przerażenie , jak mi ktoś powiedział, że to pozostałość po wisielczym drzewie, na którym ktoś się kiedyś powiesił.

Przez pewien czas, na naszej górce stał brzozowy krzyż, ale był on tam bardzo krótko. Można tam też – co prawda nie często – spotkać żubry.

Obecnie na „Harcerskiej Górce” zbierają się amatorzy piwa i taniego wina – organizują tam ogniska i przy tej okazji strasznie śmiecą. Ale od czego mamy „Dzień sprzątania świata”.

Na koniec możemy tylko wyrazić nadzieje, że już nikt w tym znanym wśród Hajnowian i urokliwym na swój sposób miejscu nie przeniesie się na „Łono Abrahama”. Zwłaszcza wypadałoby, by amatorzy taniego wina i piwa wykazali, zwłaszcza w miesiącach zimowych, odrobinę zdrowego rozsądku i umiaru. (oprac. Krzysztof Parzych, Tomasz Niechoda, zuberek1969@wp.pl, zdjęcie: Krzysztof Parzych)

 

LINK:

Hajnówka - brama do Puszczy (strona Stormbringera)

 

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda