Ścieżka Tropem ŻubraTurystyczna trasa pieszo-rowerowa o długości ok. 20 km. Wiedzie przez tereny Białowieskiego Parku Narodowego oraz Nadleśnictwa Browsk. Łączy dwa miejsca zimowego dokarmiania żubrów, zwane brogami: Kosy Most - początek ścieżki, oraz Babią Górę, gdzie szlak się kończy. Przy odrobinie szczęścia i cierpliwości można podczas wyprawy przez malownicze zakątki Puszczy Białowieskiej zaobserwować żubry w ich naturalnym środowisku. Ścieżka może zainteresować nie tylko przyrodników, ale i turystów chcących poznać bogate wartości kulturowe Puszczy Białowieskiej. Jej trasa przebiega drogami leśnymi i pieszo można ją pokonać w ciągu około 5 godzin( przecina malowniczą dolinę rzeki Braszcza, przechodzi m.in. przez wieś Nowe Masiewo, w pobliżu Kaplicy św. Eustachego i "Dębu Jacka Kuronia").

Odnalezienie ścieżki ułatwia dobre oznakowanie w terenie turystycznych szlaków rowerowych.

Ścieżka "Tropem Żubra" to fajny puszczański szlak . Zdarzyło mi się kilkakrotnie przemierzyć go rowerem, ale na pewno nie znam  tak dobrze tej części puszczy jak np. Rezerwatu Ścisłego BPN i może dlatego nadal to miejsce wydaje mi się tak bardzo tajemnicze i pociągające.

   Z miejsc, które lepiej poznałem najbardziej  podobała mi się Babia Góra – osada mająca swój niepowtarzalny klimat jakby żywcem wzięty z opowiadań Gogola czy Czechowa, taki puszczański chutor . Położona gdzieś z dala od spraw tego świata, i tylko szkoda, że bagna, które Babią Górę ze wszystkich stron niegdyś otaczały zostały kilkadziesiąt lat temu osuszone. A były to bagna – naprawdę solidne o czym świadczą 10 metrowe pokłady torfu, które po nich zostały.

   Uroki tej części Puszczy przybliża ulotka opracowana przez pracowników Zakładu Badania Ssaków w Białowieży(zdjęcia i tekst: Małgorzata Karczewska (obecnie BPN) i Tomasz Kamiński, opracowanie: Krzysztof Niedziałkowski, Tomasz Samojlik).   (na podstawie ulotki ZBS w Białowieży Tomasz Niechoda)

 

LINKI:

Ulotka  - Ścieżka "Tropem Żubra" (plik pdf)

Galeria  - żubry w okolicy wsi Babia Góra (autor: Tomasz Kamiński)

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak