Dąb Beczka


Mocno zdeformowany pień "Beczki" -widok od  północy (2008r.)
obwód pnia na wys.130cm (2008r.)
760cm
obwód pnia u podstawy (2008r.)
845cm
wysokość ok.30m
pomnik przyrody od II poł. lat 70-tych XXw.
wykiełkował XVIIw.
zamarł 1992 lub 1993r.

Drzewo stojące w lesie świeżym, mocno przekształconym przez człowieka, o pniu beczkowatym(obwód pnia na wys. piersi -760cm, wys. ok.30m (1991r.)).Drzewo ma stosunkowo niewielką koronę, z małymi konarami, i mocno zniekształcony u podstawy pień - prawdopodobnie przez grzyba (ozorka gębowego?).

     Drzewo ze znanych mi z terenu Puszczy Białowieskiej dębów szypułkowych ma największy obwód pnia (jednako o wiele poteżniejszym drzewem jest ciąglę żywy - "Dąb Maciek"). Szczególnie mocno jest on rozrośnięty u podstawy , pokryty nieregularną korą. Potem stosunkowo szybko pień się zwęża i jego kolumna nie robi takiego wrażenia jak kolumna pnia innych białowieskich olbrzymów. Dąb usechł w 1992 lub 1993 roku. Pierwszy raz usłyszałem o nim 1985 roku i postanowiłem się do niego wybrać. Odnalazłem go bez trudu w białowieskim mateczniku. Drzewo było w dobrej kondycji - wszystkie konary w koronie pokryte były liśćmi. Podobnie żywotność drzewa prezentowała się w 1987. Ale już 1991 roku drzewo było bliskie uschnięcia. W koronie tylko jeden z głównych konarów pokryty był rzadko liścmi.

       Dąb ten zostało odnaleziony przez wielkiego miłosnika puszczy Pana Jacka Wysmułka i to on go zgłosił do rejestru drzew pomnikowych pod koniec lat 70-tych. Przez wiele lat na własny użytek nazywałem ten dąb "Beczka" i tą nazwę postanowiłem zachować, gdyż myślę, że wygląd pnia u jego nasady tego drzewa wielu oglądającym skojarzyłby się z beczką(oprac. Tomasz Niechoda, zuberek1969@wp.pl)

 

 

 

 

 

HASŁA POWIĄZANE:

Najpotężniejsze dęby(Puszcza Bialowieska)

ARTYKUŁY:

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.I Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2007)

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.II Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2008)

LINKI:

Strona internetowa - "Dęby z Puszczy Białowieskiej"

 

 

 

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda