Głaz pamiątkowy obchodów 600-lecia ochrony Puszczy Białowieskiej


  Głaz będący swego rodzaju pomnikiem Puszczy Białowieskiej (2009r.)
lokalizacja Park Pałacowy
Rok wystawienia 2009r.
Pomniki Białowieży
Park Pałacowy(mapa interaktywna)

Głaz znajduje się przy głównej alei biegnącej obok siedziby Białowieskiego Parku Narodowego i Muzeum Przyrodniczo-Leśnego BPN, na terenie Parku Pałacowego w Białowieży. Ustawiony został z okazji odbywającej się w dniach 11-12 września 2009 roku w Białowieży Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Dziedzictwo zobowiązuje – 600 lat ochrony Puszczy Białowieskiej”.

  Na 4-tonowym głazie granitowym, w centralnym miejscu, wyryta została następująca inskrypcja: „Prastara Puszczo, trwaj wiecznie w swej potędze i pięknie i ucz nas jak kochać ojczystą przyrodę”. U dołu, z lewej strony, umieszczono informację: „Uczestnicy Konferencji 600 lat ochrony Puszczy Białowieskiej”, a z prawej strony miejsce i czas odbycia konferencji: „Białowieża, 11-12 września 2009”. U góry, nad inskrypcją, wyryte zostały loga Ministerstwa Środowiska i Białowieskiego Parku Narodowego.

  Uroczyste odsłonięcie głazu nastąpiło 12 września 2009 roku, w godzinach popołudniowych; było to wydarzenie kończące konferencję. Przecięcia wstęgi dokonał minister środowiska prof. Maciej Nowicki. (oprac. Piotr Bajko)

 


 

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda