Wrzesień 1939 roku w HajnówceW pierwszych dniach kampanii wrześniowej na terenie Hajnówki niemieckie lotnictwo zbombardowało składnicę uzbrojenia oraz oraz tereny stacji kolejowej.Podczas bombardowania zginęli polscy żołnierze: Bolesław Soból i Stanisław Wiszniewski.

Grób żołnierzy Bolesława Sobola i Stanisława Wiszniewskiego na cmentarzu katolickim
w Hajnówce (2009r.)

10 września

Na rozkaz oficera sprawującego nadzór na linii kolejowej i kierującego ruchem transportów wojskowych, załadowano i wywieziono z Hajnówki na południe 25 wagonów amunicji.

11 września

Stacjonujący w okolicy Hajnówki oddzia obrony przeciwlotniczej, zestrzelił 2 samoloty Luftwaffe.

13 września

Pierwsze oddziały niemieckie podeszły pod Hajnówkę.Odparła je kompania zwiadu ubezpieczająca załadowanie 3 DP. Starcia z oddziałami niemieckimi trwały kilka dni.

 

16 września

  We wsi Lipiny zatrzymuje się 3 Pułk Strzelców Konnych im. Hetmana Stefana Czarnieckiego. Od zachodniego krańca Hajnówki pułk osłania oddział rtm. Mieczysława Pająka. Linia obrony ciągnęła się od ul.Targowej (Wierobieja) do dzielnicy Placówka (ok.1 km). W osłonie brały udział załogi trzech ciężkich karabinów maszynowych dowodzonych przez kaprali Bolesława Bierwiaczonka, Adama Gryko i Kazimierza Ładę oraz działka p.panc dowodzonego przez kpr. Rydzewskiego oraz strzelcy konni.

17 września

 Wczesnym ranem czołgi i piechota III Korpusu Pancernego przypuścili szturm na umocnienia wojska polskiego. Na ul. Lipowej kpr. B. Bierwiaczonek z załogą działka p.panc. zniszczył dwa czołgi niemieckie.Następne dwa na skrzyżowaniu ulic Lipowej i St. Batorego. Kapral Bierwiaczonek zostaje ciężko ranny. Strzelcy konni wycofali się z dzielnicy Placówka w kierunku wsi Lipiny. Niemcy zajęli Hajnówkę i rozpoczęli ostrzał artyleryjski miejsca postoju 3 Pułku Strzelców Konnych w Lipinach. (oprac. i zdjęcia Krzysztof Parzych)

 

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda