Dowbysz Sergiusz (1929-1995)


Sergiusz Dowbysz podczas pracy
nad kolejnym żubrem

Urodził się 14 stycznia 1929 r. w Białowieży. Mistrz rzemiosł artystycznych, działacz spółdzielczy i społeczny. Przez 10 lat pracował jako drwal w Puszczy Białowieskiej, następnie - w białowieskiej Gminnej Spółdzielni „SCh”. Razem z Aleksandrem Gigolem na przełomie lat 50. i 60. zapoczątkował w Białowieży rzeźbienie żubrów w drewnie. Wykonywał także figurki innych puszczańskich zwierząt oraz ozdobne talerze, z wypalanymi motywami leśnymi. Swoje wyroby sprzedawał m.in. „Cepelii” oraz Domowi Rzemiosł w Białymstoku; wiele z nich trafiło za granicę.

    Jest autorem dynamicznej rzeźby niedźwiedzia walczącego z żubrem (własność Nadleśnictwa Białowieża) oraz naturalnej wielkości głowy żubra zdobiącej bramę wejściową do Parku Pałacowego w Białowieży (patrz zdjęcie). Świadectwo czeladnicze otrzymał w 1967 r., zaś egzamin mistrzowski złożył w 1978 r.

    W latach 1986-1990 był członkiem Komisji Egzaminacyjnej czeladniczo-mistrzowskiej dla rzemiosła „rzeźbiarstwo w drewnie” przy Izbie Rzemieślniczej w Białymstoku. W latach 1988-1992 sprawował funkcję radnego Rady Gminy Białowieża.

  Zmarł 11 stycznia 1995 roku, pochowany na białowieskim cmentarzu.(opr.Piotr Bajko)

 

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak