Martwa Sosna Dubeltowa


Potężny pień drzewa jeszcze w pełni koryty korą (2009r.)
obwód pnia na wys.130cm (2009r.) 394cm
wysokość drzewa 36m
wykiełkowało XVIIIw.

Drzewo stojące w borze świerkowo-sosnowym, w Puszczy Białowieskiej. Niestety już od kilku lat jest martwe, choć dolna partia pnia nadal pokryta jest korą. Bardzo się cieszę, ze udało mi się dotrzeć do tego drzewa, kiedy jeszcze posiada pełną korę w dolnej partii pnia i zrobić kilka zdjęć. Można założyć , że już niedługo kora całkowicie odpadnie. Z doświadczenia wiem, że wystarczy na to ok.8-10 lat, aby w przypadku sosny kora całkowicie odpadła od pnia. Dobrym przykładem tego jest tzw. Sosna bartna przy "Drodze Objazdowej" w BPN, której jeszcze w roku 2002 pień, co widać na zdjęciach Janusz Korbela, była całkowicie pokryty korą – dziś pokrywają go już  tylko niewielkie płaty kory.

   Prawdopodobnie opisywana sosna jest fuzją dwóch sosen, ale  i tak to nie zmienia  mojego przekonania, że warto o niej (o nich) napisać , zwłaszcza, że opisywana w wielu miejscach rzekomo najgrubsza sosna w Polsce nie jest niczym innym jak właśnie fuzją i do tego fuzją co najmniej 5 sosen – i co śmieszniejsze prawdopodobnie posadzonych ręką człowieka w ten sposób, żeby pnie tych sosen zrosły się ze sobą! W sumie to kpina podawanie tego drzewa jako rzekomo najgrubszego przedstawiciela gatunku sosny zwyczajnej w Polsce.

   Ale wróćmy teraz do naszej sosny. Drzewo ma ładny pień, który pierwotnie na wysokość kilkunastu metrów rozdwajał się na dwa potężne konary tworzące koronę. Obecnie jeden z konarów odłamany i spoczywa u podstawy drzewa.

   Drzew kilka lat drzewo figurowało nawet w wojewódzkim rejestrze drzew pomnikowy, ale z tego co widzę, po fakcie wykorkowania zostało z tego rejestru usunięte.

   Obwód pnia drzewa (drzew) – 394 cm(2009r.) , ale z racji stopniowej utraty kory będzie z pewnością się zmniejszał. Podawana wysokość drzewa – 36 metrów. Podobna do tego drzewa, choć nieco mniejsza, jest ciągle żywa tzw. Sosna Dubeltowa rosnąca w południowo-wschodniej części Puszczy Białowieskiej.

   Jeżeli szczęście naszej sosence dopisze to może jeszcze ona postać w białowieskiej kniej nawet kilkadziesiąt lat. (oprac. i zdjęcia Tomasż Niechoda)

ARTYKUŁY:

"Sosny niebotyczne" cz.I Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 2/2008)

"Sosny niebotyczne" cz.II Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 3/2008)

LINK:

Strona internetowa - "Drzewa Białowieskiego Parku Narodowego"


Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda