Sosna z Sosnowego Raju


 W cieniu takiej sosenki, kiedy wedrownik białowieski ze zmęczenia już pada, fajnie sobie przysiąść i o bożym świecie choćby na chwilkę  zapomnieć(2009r.)
obwód pnia na wys.130cm (2009r.) 363cm
wysokość drzewa ok.30m
wykiełkowało XVIIw.

Potężna sosna rosnąca w tzw. „Sosnowym Raju” w Puszczy Białowieskiej. I tu na wstępie pozwolę sobie wyjaśnij tą stworzoną przeze mnie nazwę. „Sosnowy Raj” to największe skupisko sosen o obwodzie pnia powyżej 300 cm (ok.20 sosenek spełnia to kryterium) na obszarze polskiej części  Puszczy Białowieskiej. Właśnie w tym tzw. Sosnowym Raju ta sosna jest najgrubsza. W odległości ok. 100 metrów od niej stoi jeszcze druga sosenka o takim samym obwodzie, ale już martwa.

   Zresztą w ogóle ten Sosnowy Raj to bardzo ciekawie i oryginalnie wyglądający las, bo właśnie sosny są w nim dominantem po względem wieku i rozmiarów. Oczywiście trafia się czasami jakiś grubszy dębczak czy lipa ale są to pojedyncze egzemplarze.

   Na jednej z sosen – co prawda już martwej – jest barć - z tego co widać to raczej bezśnitowa.

  Lecz wrócimy teraz do naszej sosenki. Drzewo jest lekko pochylone na zachód, kora na pniu pełna. Korona stosunkowo niewielka – mocno przerzedzona. Można z duża dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że przyrosty roczne drzewko ma niewielkie i to zapewne już od wielu dziesięcioleci. Słowem jest jeszcze żywa, ale życie w niej się co najwyżej jeszcze tli, a na pewno nie kipi.

   U podstawy na pniu pionowe pęknięcie o długości ok. 2m metrów, które zapewne osłabia wytrzymałość podstawy pnia drzewa co w połączeniu z lekkim pochyleniem sosenki może w przyszłości doprowadzić do upadku drzewa.

  Obwód sosny słuszny – 363 cm, a i wysokość przyzwoita - ok. 30 metrów, Drzewo nigdy nie było wpisane do rejestru drzew pomnikowych. I tak pewnie sobie anonimowo od kilku wieków trwa w tej naszej nadal pełnej drzewnych zagadek białowieskiej kniej

ARTYKUŁY:

"Sosny niebotyczne" cz.I Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 2/2008)

"Sosny niebotyczne" cz.II Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 3/2008)

LINK:

Strona internetowa - "Drzewa Białowieskiego Parku Narodowego"


Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda