Na Sybir – film w reżyserii Henryka Szaro (1930 r.)


 Oficjalny plakat filmu
reżyseria  Henryk Szaro
obsada:Rena Czarska (Jadwiga Smosarska) Ryszard Prawdzic (Adam Brodzisz)
Film:

Film pt. „Na Sybir” w reżyserii Henryka Szaro powstał w 1930 roku, w wytwórni Kineton-Sfinks. Opowiada historię bojowca z 1905 roku zesłanego na Sybir. Był to drugi film fabularny, któremu Puszcza Białowieska użyczyła swych plenerów. W początku 1930 roku zrealizowano w niej zimowe sceny wędrówki skazańców oraz brawurowej ucieczki i pogoni. Trzeba podkreślić, że właśnie sceny białowieskie były nagradzane oklaskami przez widzów zarówno krajowych, jak i zagranicznych (film wyświetlano także we Włoszech i w Nowym Jorku).

  W związku z realizacją filmu do Białowieży przyjechali jego główni aktorzy - ówczesne gwiazdy filmowe - Jadwiga Smosarska (odtwórczyni roli Reny Czarskiej) i Adam Brodzisz (odtwórca roli Ryszarda Prawdzica). Reżyserowi H. Szaro towarzyszył jego asystent Leon Jeannot. Zdjęcia plenerowe wykonywał Zbigniew Gniazdowski (we wnętrzach filmował Mikołaj Farkas). Do Białowieży przybył także kierownik produkcji – Marek Libkow.

  Atrakcją dla białowieżan było statystowanie w scenie wędrówki skazańców. Ucieczkę i pogoń kręcono na tzw. Trybie Jagiellońskim. W Białowieży żyły jeszcze do niedawna osoby, które pamiętały to wydarzenie.

   Film „Na Sybir” miał premierę 31 października 1930 roku w kinoteatrze warszawskim „Apollo”. Wyświetlano go tam przez 14 tygodni. Pierwotnie film był niemy. Po nagraniu dźwięku na taśmie filmowej, wszedł ponownie do rozpowszechniania w 1937 roku. Słowo wstępne na początku filmu wygłasza Wacław Sieroszewski – współautor (obok Anatola Sterna i Henryka Szaro) scenariusza „Na Sybir”. Muzykę do filmu napisał Henryk Wars – motywem przewodnim jest melodia piosenki „Tyle miłości”. Projekcja filmu trwa 89 minut. W latach dziewięćdziesiątych przypomniała go kilka razy swoim widzom Telewizja Polska. (oprac. Piotr Bajko)

 

SCENY BIAŁOWIESKIE
 
   
   
   
   
   
   
   
   

 

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda