Sipurka (rzeka, zbiornik wodny, wieś)


 
 Zbiornik Sipurka
Rzeki(Puszcza Białowieska)
 

Sipurka (Сипурка) – to jednocześnie rzeka, zbiornik wodny i wieś na terenie Puszczy Białowieskiej.

Rzeka Sipurka (nazywana też Otoką) swój początek bierze w okolicy wsi Kolonia Pohulanka (pow. hajnowski), czyli na przedpolu polskiej części Puszczy Białowieskiej. Na większej długości przepływa przez białoruską część Puszczy i jest prawym dopływem rzeki Białej. Ogólna długość Sipurki wynosi ok. 21 km. Na Białorusi zlewnia tej rzeki jest poprzecinana siecią kanałów; pierwsze prace melioracyjne i regulacyjne tej rzeki były przeprowadzone prawdopodobnie na przełomie XIX i XX wieku, zasadnicze, których skutki widoczne są dziś, w latach 50-60-tych ubiegłego wieku.

  Zbiornik wodny na rzece Sipurka, noszący tę samą nazwę co rzeka, wykonany został w 1988 roku. Jego powierzchnia wynosi 26,6 ha, zaś średnia głębokość 0,7 m. Po zbiorniku „Biełowieżskaja Puszcza” (dawniej „Bolszoje Ladskoje”) zbiornik Sipurka jest obecnie największym zbiornikiem wodnym w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej.

  Nad rzeką Sipurką, w białoruskiej części Puszczy, leży wieś Sipurka (obwód brzeski, rejon kamieniecki; indeks pocztowy: 225076). We wsi znajduje się 5-6 domów, których praktycznie nikt już nie zamieszkuje. Znajdujący się tutaj także dawny dworek został zaadaptowany na nieduży, 2-kondygnacyjny hotelik, obliczony na 6-8 osób. Mieści się w nim baza rybacko-myśliwska. W pobliżu hoteliku wybudowano banię i woliery dla psów Obiekt eksploatowany jest od 2003 roku. W pobliżu wsi można spotkać kurhany wczesnośredniowieczne z obstawą kamienną. (oprac. Piotr Bajko)
 

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda