Ciano Galeazzo (1903-1944)


Galeazzo Ciano wraz z małżonką podczas polowania
w Puszczy Białowieskiej (1939r.)

Włoski polityk, dyplomata i dziennikarz. Od 1936 roku minister spraw zagranicznych i członek Wielkiej Rady Faszystowskiej.

  W 1939 roku hr. G. Ciano brał udział w polowaniu reprezentacyjnym w Puszczy Białowieskiej. Towarzyszyła mu żona Edda - córka dyktatora Benito Mussoliniego. Do Polski przyjechali 26 lutego, w związku z uroczystościami ku czci pułkownika Francesco Nullo, który zginął bohaterską śmiercią w 1863 roku, walcząc o naszą wolność.

  Honory gospodyni domu pełniła w Białowieży Jadwiga Beckowa, żona ministra spraw zagranicznych RP - płk. Józefa Becka. Gościom, wśród których było bardzo dużo dziennikarzy, przewodził ówczesny ambasador RP w Rzymie - gen. Bolesław Długoszowski-Wieniawa z żoną.

  Polowanie odbyło się 28 lutego. We wspomnieniach naocznych świadków pojawia się głównie hrabina Edda Ciano, znana z tego, że bardzo pudłowała. Tadeusz Łaźny z Bielska Podlaskiego, opierając się na wspomnieniach swojej matki, twierdzi, że na jej stanowisko wyszedł wielki ryś. Hrabinie z wrażenia zaczęły się trząść ręce. Wówczas towarzyszący strzelec wyborowy wziął od niej broń i zabił rysia. Okazało się, że była to najładniejsza sztuka ze wszystkich upolowanych tego dnia. Z tej okazji pani Ciano została ogłoszona na balu królową polowania. Z kolei strażnik łowiecki Jan Potoka twierdził, że hrabina strzeliła do rysia śrutem, który go tylko ranił. Służba łowiecka otrzymała wtedy zadanie odszukać i dobić rysia. Tak też się stało. Ryś został dostarczony hrabinie jako własnoręcznie przez nią zabity.

  Włoscy goście zwiedzili również białowieskie muzeum przyrodnicze. Zachowała się księga pamiątkowa Parku Narodowego z ich wpisami.

   Pobyt Eddy i Galeazzo Ciano w Białowieży uwiecznił na zdjęciach początkujący wówczas fotografik i filmowiec Włodzimierz Puchalski. (oprac. Piotr Bajko)

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda