Lipa Karpińskiego


"Lipa Karpińskiego" - klasyczny przykład białowieskiej lipy (ok.1930r.)
obwód pnia na wys.130cm  (ok.1960r.?)
540-560cm
wysokość drzewa ok.27-32m
wykiełkowało XVIIw.
zamarło
lata 60-te XXw.
 HASŁO POWIĄZENE:

Jedna z najpotężniejszych niegdyś lip drobnolistnych  Białowieskiego Parku Narodowego. Znana z licznych pocztówek ,  wspominana przez prof. J.J. Karpińskiego w książce „ Puszcza Białowieska i Park Narodowy w Białowieży”. Według zawartej w tej książce informacji drzewo rosło w oddz. 318. Na zdjęciu wykonany gdzieś pod koniec lat 20-tych lub na pocz. 30-tych XX wieku widzimy ładną dolną partię pnia drzewa z charakterystyczna dziuplą. Przez pewien czas zastanawiałem się nawet, czy przypadkiem nie jest to rosnąca do dziś „Lipa Nurii”, która ma też podobną dziuple, ale lokacja drzewa w oddz. 318 – o czym się dowiedziałem nieco później - jasno wskazuje, że w żadnym wypadku nie może być to „Lipa Nurii” .

   Prawdopodobnie ponownie o tej lipie wspomina się książce „Park Narodowy w Puszczy Białowieskiej” pod red. J.B. Falińskiego . Wymieniana tam lipa rosnąca w oddz. 318 miała mieć 540cm obwodu pnia na wys. piersi i ustępowała pod względem obwodu pnia tylko jednej lipie rosnącej w oddz. 375 BPN-u (obw.596cm – przy czym nie wiadomo, czy przypadkiem nie jest to pomyłka lub błąd w druku! W następnych inwentaryzacjach nie ma już słowa o tym drzewie!).

   O drzewie wspomina także prof. Paczoski w swojej książce "Lasy Białowieży" - w przekonaniu  profesora jest to najgrubsza lipa drobnolistna rosnąca w Bialowieskiej Kniej o średnicy pnia na wys. piersi 170cm (czyli obwodzie 534cm). Dane pochodzą z lat 20-tych XX w. - wiec z dużą dozą prawdopodoieństwa można przyjąć, że, jeżeli drzewo rosło jeszcze w latach 50-tych lub 60-tych XX wieku, mogło mieć w obwód nawet i 560cm.

   Kilkakrotnie wybrałem się do oddz. 318 na poszukiwanie naszej lipy, ale nie udało mi się drzewa znaleźć! Co prawda rośnie tam sporo lip, ale znacznie cieńszych ( w tej okolicy najgrubsza lipa drobnolistna ma 504 cm obwodu  i w żadnym wypadku nie może być poszukiwaną lipą). Nie znalazłem tez żadnej potężnej powalonej lipy. Wszystko wskazuje na to ,że drzewo uschło (trudno dziś ustalić przyczynę), prawdopodobnie gdzieś w latach 50-tych lub 60-tych XXw. i do dziś całkiem zniknęło z Puszczańskiego Krajobrazu . Najwyraźniej zdjęcie pozostaje jedynym świadectwem tego, że niegdyś rosło w Białowieskiej Kniej!
 

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda